Menu

FESTIWAL WISŁY

Ciechocinek Osiek nad Wisłą Toruń
12-15 sierpnia 2018

.............................................................................................................................................................................................

11.08.2018 (sobota) WŁOCŁAWEK
Przystań Wodna ul. Piwna 1a

.............................................................................................................................................................................................

19.00 − 23.00
Potańcówka z flisakami − wieczór integracyjny załóg statków wiślanych
przybyłych na Festiwal Wisły i mieszkańców Włocławka

.............................................................................................................................................................................................

12.08.2018 (niedziela) WŁOCŁAWEK
Bulwary im Marszałka Józefa Piłsudskiego

.............................................................................................................................................................................................

8.30 − 9.30
Uroczysta Msza święta w intencji flisaków i szyprów wiślanych
w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku
10.00 − 10.30
Parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż Bulwarów biorących udział w
największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków:
szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie
10.30
Pożegnanie flisaków, rozpoczęcie rejsu do Nieszawy i Ciechocinka

.............................................................................................................................................................................................

12.08.2018 (niedziela) NIESZAWA
Przystań promowa

.............................................................................................................................................................................................

06.00 − 11.00
Zawody wędkarskie 
11.00 − 16.00:
- wystawa 100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej, czyli „Trzymajmy się morza”
Muzeum Stanisława Noakowskiego

- występ Zespołu Muzyki Dawnej pod kierownictwem Pani Agnieszki Witki −
Dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Górsku oraz siostry Noemi
- zwiedzanie miasta Nieszawa oraz przejażdżka promem Nieszawa
- jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
- stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in.:
szkutnictwo, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
- atrakcje dla dzieci
13.00
Wypłynięcie promu z Nieszawy z orkiestrą dętą
naprzeciw statkom płynącym z Włocławka
13.30
Powitanie załóg chlebem i solą na przystani promowej
13.30 − 14.00
Obiad flisacki dla wszystkich gości i zebranych
14.00 − 14.30
Prezentacja dra Artura Trapszyca pt. „Rybacy nieszawscy.
Studium z dziejów grupy zawodowo-regionalnej w XX wieku” − Muzeum Stanisława Noakowskiego
14.30 − 16.00
Koncert szantowy zespołu „Barowe żywioły”
15.00 Pożegnanie uczestników rejsu

.............................................................................................................................................................................................

12.08.2018 (niedziela) CIECHOCINEK
Przystań (ul. Lipnowska)

.............................................................................................................................................................................................

11.00 − 19.00
Stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo,
powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”
11.00 − 15.30
Koncerty utalentowanych zespołów z regionu
16.00 − 16.40
Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska
16.30 − 16.45
Parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż nabrzeża, plaży i przystani
na 710 kilometrze Wisły biorących udział w największym w Polsce
zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami,
udział weźmie kilkanaście dużych statków: szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie
16.45 − 17.00
Powitanie załóg chlebem i ciechocińską solą na przystani
17.00 − 17.30
Oficjalne otwarcie Festiwalu Wisły, powitanie przybyłych flisaków z kraju i zagranicy,
prezentacja idei przewodniej Festiwalu, wystąpienia zaproszonych gości
17.30 − 19.00
Zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal,
zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem
17.30 − 19.00
Bezpłatne rejsy dla publiczności, zwiedzanie flisackich łodzi
17.30 − 18.00
Załadunek soli ciechocińskiej na galar „Solny” − dar od miasta Ciechocinka dla Torunia 
17.45 − 19.00
„Wyspa poetów” − czytanie fragmentów wiślanej prozy i poezji
przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
18.00 − 19.00
Koncert zespołu Keja 71
18.30 − 19.00
„Rejs z Szamanem z rzeki” − rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci 
19.30 − 20.45
Koncert zespołu Eklektik
20.45 − 21.15
Nocna, nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków,
pod żaglami, w świetle rac i pochodni, połączona z koncertem Jacka Słupkowskiego − scena na galarze
21.15 − 22.30
Koncert zespołu Hambawenah

.............................................................................................................................................................................................

13.08.2018 (poniedziałek) CIECHOCINEK
Przystań (ul. Lipnowska)

.............................................................................................................................................................................................

12.00 Pożegnanie flisaków, rozpoczęcie rejsu do Osieka nad Wisłą

.............................................................................................................................................................................................

13.08.2018 (poniedziałek) OSIEK NAD WISŁĄ
Taras widokowy im. Michała Kokota

.............................................................................................................................................................................................

11.00 − 19.00
Stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo,
powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”
12.30
Powitanie przybyłych flisaków
12.30 − 13.00
Parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż nabrzeża biorących udział
w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków:
szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie
13.30 − 23.00
Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych
14.30 − 15.00
„Wisło, Ty rzeko moja” − prezentacja postaci Michała Kokota, fotografa,
malarza, poety, performera, muzyka
16.00 − 19.00
Zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal,
zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem
17.30 − 19.00
Bezpłatne rejsy dla publiczności, zwiedzanie flisackich łodzi
17.45 − 19.00
„Wyspa poetów” − czytanie fragmentów wiślanej prozy i poezji
przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
18.30 − 19.00
„Rejs z Szamanem z rzeki” − rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci

............................................................................................................................................................................................. 

14.08.2018 (wtorek) OSIEK NAD WISŁĄ
Taras widokowy im. Michała Kokota

.............................................................................................................................................................................................

11.00
Pożegnanie flisaków, rozpoczęcie rejsu do Torunia

.............................................................................................................................................................................................
 

14.08.2018 (wtorek) TORUŃ
Bulwar Filadelfijski

.............................................................................................................................................................................................

10.00 − 13.00
Regaty żeglarskie w klasach: Omega i Puck 
na wysokości zachodniej części Bulwaru Filadelfijskiego 
i Przystani Toruń
11.00 − 19.00
Stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”
11.00 − 13.00
Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” − występy wykonawców konkursowych
14.00 − 14.30
Powitanie przybyłych flisaków, wystąpienia zaproszonych gości
14.30 − 15.00
Parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie 
15.00 − 17.00
„Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę...” − pokaz przechodzenia po linie rozciągniętej w poprzek Wisły
15.00 − 18.00
Zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem
15.00 − 19.00
Bezpłatne rejsy dla publiczności wybranymi statkami
15.00 − 16.30
Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” − koncert zespołu Kapitan Thorn
16.00 − 16.15
Inscenizacja „Ucieczka ORP Orzeł z Tallina” − port AZS
17.00 − 17.40
„Tajemnice toruńskiej Wandy” − rejs specjalny statkiem pasażerskim SP−150, połączony z prelekcją znawcy polskiej żeglugi śródlądowej Waldemara Danielewicza
17.00 − 18.30
Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” − koncert zespołu DTKF Shanty
17.45 − 19.00
„Wyspa poetów” − czytanie fragmentów wiślanej prozy i poezji
przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
18.30 − 19.00
„Szaman z rzeki” − promocja książki, czytanie fragmentów opowieści wiślanych 
19.00 − 20.30
Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” − koncert zespołu Własny Port
20.30 − 20.55
Ogłoszenie wyników konkursu Przeglądu Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” −
wręczenie nagród. Koncert laureata konkursu
21.30 − 23.00
Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” −
koncert zespołu Cztery Refy. Organizator: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki
23.00
Początek nocy festiwalowej, kameralne koncertowanie przy ogniskach

............................................................................................................................................................................................. 

15.08.2018 (środa) TORUŃ
Bulwar Filadelfijski

.............................................................................................................................................................................................

10.00 − 17.00
Prezentacja najnowocześniejszego sprzętu wojskowego,
używanego w armii polskiej i amerykańskiej − okolice Przystani Toruń
09.00 − 10.00
Msza Święta w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu zakończona wspólną modlitwą w intencji flisaków i szyprów wiślanych w kaplicy Bractwa Szyperskiego Św. Barbary
10.00 − 13.30
Regaty żeglarskie w klasach: Omega i Puck 
na wysokości zachodniej części Bulwaru Filadelfijskiego i Przystani Toruń
11.00 − 19.00
Stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo,
powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
11.00 − 21.30
Targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”
11.00 − 11.40
„Tajemnice toruńskiej Wandy” − rejs specjalny statkiem pasażerskim SP−150,
połączony z prelekcją znawcy polskiej żeglugi śródlądowej Waldemara Danielewicza
11.30 − 12.30
Występ Zespołu ludowego „URZECZEni”
12.00 − 13.30
Przepłyń Wisłę − akcja Toruńskich Morsów, w ramach której każdy dobry pływak
może w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą pod okiem ratowników WOPR
12.45 − 13.30
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna”
14.00 − 14.30
Parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego biorących udział
w największym dotąd w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków:
szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie
14.30 − 15.30
Jubileusz Polskich Wikingów. 50 lat Floty Jarmeryka. Prezentacja archiwalnych filmów i zdjęć.
Próba bicia rekordu prędkości na Wiśle najszybszej obecnie na świecie łodzi wikińskiej „Morąg”.
15.00 − 19.00
Bezpłatne rejsy dla publiczności wybranymi statkami
15.30 − 16.00
Koncert zespołu Trzy Maszty
16.30 − 17.00
Koncert Weroniki Korthals
17.15 − 17.45
Koncert Aleksandry Dzierżawskiej
17.50 − 18.30
Pokaz transportu śródlądowego, wprowadzenie barki BP−150
przy pomocy pchacza Barycz i zacumowanie zestawu na środku rzeki
17.50 − 19.00
„Wyspa poetów” − czytanie fragmentów wiślanej prozy i poezji
przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
18.30 − 19.00
„Rejs z Szamanem z rzeki” − rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci 
18.30 − 19.45
Koncert zespołu Trzy Korony
20.00 − 20.30
Uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły, przemówienia oficjalne
20.30 − 21.00
Widowisko światło−woda−dźwięk−fajerwerki wieńczące Festiwal Wisły

 

Imprezy towarzyszące

.............................................................................................................................................................................................
 
11.08.2018 (niedziela) WŁOCŁAWEK
Most im Marszałka Rydza Śmigłego

.............................................................................................................................................................................................

19.00 − 20.00
„Wisła łączy poetów” − Spotkanie poetów dobrzyńskich i kujawskich.
Czytanie wierszy o Wiśle

Organizator: Lipnowska Grupa literacka

.............................................................................................................................................................................................

12.08.2018 (niedziela) CIECHOCINEK
Przystań (ul. Lipnowska)

.............................................................................................................................................................................................

16.30 − 16.45
Happening artystyczny „W dzikiej kocham się Wiśle“

Organizator: Koalicja Ratujmy Rzeki

.............................................................................................................................................................................................

12.08.2018 (niedziela) CIECHOCINEK
Kino Zdrój (ul. Żelazna 5)

.............................................................................................................................................................................................

12.00 − 14.30
Pokaz filmu dokumentalnego „Dam Nation” 
oraz debata z ekspertami Koalicji Ratujmy Rzeki

Organizator: Koalicja Ratujmy Rzeki

.............................................................................................................................................................................................

14.08.2018 TORUŃ
Przystań Toruń, ul. Popiełuszki 1

.............................................................................................................................................................................................

09.00 − 16.30
Konferencja naukowa, „Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie.
Budowa łodzi i statków rzecznych oraz ruch rzeczny na ziemiach polskich na przestrzeni wieków”

Organizatorzy: Polska Misja Historyczna przy Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Historii i Archiwistyki, Zakład Historii Krajów Bałtyckich, Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Philosophische Fakultät, Lehrstuhl für Fränkische Landesgeschichte

.............................................................................................................................................................................................

15.08.2018 TORUŃ
Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

.............................................................................................................................................................................................

12.00 − 12.45
Pokaz filmu dokumentalnego „Blue Heart”
13.30 − 15.30
Pokaz filmu dokumentalnego „Dam Nation”

Organizator: Koalicja Ratujmy Rzeki

.............................................................................................................................................................................................

15.08.2018 TORUŃ
Bulwar Filadelfijski

.............................................................................................................................................................................................

16.00 − 18.00
„Jesiotr pieczony na ognisku” − pokaz połączony z degustacją

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły

 

Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORA 
PROGRAM FESTIWALU MOŻE ULEC ZMIANOM

 

 

.............................................................................................................................................................................................

 

 

KONFERENCJA NAUKOWA

Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie
Budowa łodzi i statków rzecznych oraz ruch rzeczny
na ziemiach polskich na przestrzeni wieków.

Konferencja odbędzie się w ramach Festiwalu Wisły (festiwalwisly.pl)
Termin: wtorek, 14 sierpnia 2018 roku
Miejsce konferencji: Przystań Toruń (ul. ks. J. Popiełuszki 1A, Toruń)

9.00 − 9.15
Powitanie: prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, dr Renata Skowrońska i mgr Marcin Karasiński

9.15 − 10.30
ŁODZIE (KONSTRUKCJA, MATERIAŁY ITD.). Moderacja: prof. dr hab. Andrzej Radzimiński
dr inż. Jerzy Litwin (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku):
Ostatnie łodzie piaskarskie na Wiśle i jej dopływach
dr Artur Trapszyc (Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej−Prüfferowej w Toruniu): 
Łódź pomorska. Ostatnie ogniwo łańcucha typologicznego w szkutnictwie dolnej Wisły

10.30 − 11.00
PRZERWA KAWOWA

11.00 − 12.45
ARCHEOLOGIA: PRZYKŁADY PROWADZONYCH BADAŃ. Moderacja: dr inż. Jerzy Litwin
mgr Piotr Sadurski (Uniwersytet Warszawski, Fundacja Pro Bono PL):
Archeologiczne badania wraków statków wiślanych (Warszawa 2017 rok)
dr Maciej Prarat, dr Ulrich Schaaf, prof. dr hab. Tomasz Ważny (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu):
Średniowieczne flisactwo na Wiśle w świetle badań architektonicznych i dendrochronologicznych
drewnianych konstrukcji Starego Miasta Torunia
mgr Paweł Marek Pogodziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku): Wtórne wykorzystanie
fragmentów statków w drewnianym budownictwie nadwiślańskim

12.45 − 13.45
PRZERWA OBIADOWA

13.45 − 15.00
RUCH RZECZNY. Moderacja: Stanisław Wroński
dr Szymon Kazusek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach):
Ruch statków na Wiśle w drugiej połowie XVIII wieku

dr hab. Krzysztof Syta (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu):
Organizacja fryoru (spławu towarów) w dobrach kasztelanowej krakowskiej Izabeli Branickiej (1730−1808)
mgr inż. arch. Bogusław Małusecki (Archiwum Państwowe w Katowicach, Oddział w Gliwicach):
Żeglowne kanały górnośląskie

15.00 − 15.15
PRZERWA KAWOWA

15.15 − 17.00
WISŁA DZIŚ − SZANSE I OGRANICZENIA ROZWOJU. Moderacja: dr Renata Skowrońska
prof. dr hab. Zygmunt Babiński (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy):
Historyczne uwarunkowania zaniku transportu rzecznego na Wiśle i możliwości jego rewitalizacji
mgr Żaneta Marciniak (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy):
Rola Kanału Bydgoskiego w budowie drogi wodnej Wisła-Odra
Stanisław Wroński (Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko−Pomorskiego,
Pełnomocnik Marszałka ds. dróg wodnych): 
Dolna Wisła − formalnoprawne uwarunkowania oraz aktualne wyzwania dla jej rozwoju

DYSKUSJA PODSUMOWUJĄCA

Organizatorzy:
Polska Misja Historyczna przy Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu − dr Renata Skowrońska
Organizatorzy Festiwalu Wisły: Kujawsko−Dobrzyńska Organizacja Turystyczna − mgr Marcin Karasiński
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Historii i Archiwistyki, Zakład Historii
Krajów Bałtyckich − prof. dr hab. Andrzej Radzimiński
Julius−Maximilians−Universität Würzburg, Philosophische Fakultät, Lehrstuhl für Fränkische
Landesgeschichte − prof. dr hab. Helmut Flachenecker
Konferencja jest organizowana w porozumieniu z Kolleg „Mittelalter und Frühe Neuzeit”.

 

 

.............................................................................................................................................................................................

 

 

OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD
TRADYCYJNYCH KAPEL WESELNYCH

OSIEK NAD WISŁĄ 13.08.2018
TARAS WIDOKOWY IM. MICHAŁA KOKOTA

13.30
Otwarcie przeglądu

13.35
Orkiestra Dęta gminy Obrowo

13.50
Zespół „Kawęczynianki”

14.05
Chór Seniora „Sami Swoi” z Obrowa

14.30
„Wisło, Ty rzeko moja” prezentacja postaci Michała Kokota

15.00
Kapela Ludowa im. „Kamińskich”

15.40
Kapela im „Tadeusza Kubiaka” z Leśmierza

16.20
Kapela „Chłopaki do wzięcia” z Hornówka

17.00
Kapela „Benka” z Golubia-Dobrzynia

17.40
Chór „Wspomnienie” z Małej Nieszawki

17.55
Kapela „Dolina Drwęcy” z Lubicza

18.35
Kapela „Echo Kujaw” z Wierzbinka

19.30
Kapela Młodzieżowa Piotra z Morgowa

20.10
Kapela „Sami Swoi„ z Rypina

20.50
Kapela „Zgrywańce” Kościerzyna − Kaszuby

21.30
Kapela z Bobrownik

do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 FESTIWAL WISŁY

Ta strona używa plików cookies, więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies.
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies, prosimy o ich wyłączenie w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.